"Srpski narod može biti zadovoljan borbenošću i opremljenošću Vojske Srbije".
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i nelegalni predsjednik SNSD-a Milorad Dodik prisustvovali su prikazu novih modernizovanih sredstava i sistema Vojske Srbije na vojnom aerodromu „Pukovnik pilot Milenko Pavlović“ u Batajnici.
Na događaju su predstavljena savremena sredstva i sistemi Ratnog vazduhoplovstva i protivvazdušne odbrane, kao i dio naoružanja i opreme Kopnene vojske. Prezentacija je organizovana kao prikaz tehničke modernizacije i operativnih sposobnosti Vojske Srbije.
Aleksandar Vučić je tom prilikom izjavio da je Vojska Srbije „sve jača“ i da je u potpunosti spremna da zaštiti zemlju.
„Ako bi Srbija bila predmet bilo čije agresije i napada, neprijateljski gubici bi bili dramatično veliki. Građani Srbije treba da znaju da bi se malo ko u svijetu usudio da krene na tako dobro opremljenu i naoružanu zemlju“, rekao je Vučić nakon prikaza u Batajnici.
Dodao je i da su u okviru prezentacije prikazane i određene tehnologije koje bi, prema njegovim riječima, u narednom periodu trebale biti proizvedene u Srbiji.
Milorad Dodik, kojem je Sud Bosne i Hercegovine ukinuo i funkciju šefa stranke, je nakon prikaza ocijenio da je riječ o značajnom unapređenju sposobnosti Vojske Srbije, navodeći da je riječ o „ozbiljnoj regionalnoj vojnoj sili“ i da je u posljednjim godinama značajno unaprijeđena njena opremljenost i borbena gotovost.
„Srpski narod može biti zadovoljan borbenošću i opremljenošću Vojske Srbije“, rekao je Dodik, dodajući da je stanje u vojsci danas značajno bolje nego prije deset i više godina.
Na prikazu su učestvovali predstavnici Vojske Srbije, a događaj je pratio i pregled savremenih sredstava koji su dio procesa modernizacije oružanih snaga, naveli su mediji.