Građani koji žive u blizini gradske deponije u Mostaru tražili su proteklih godina da se ovo odlagalište smeća zatvori ukazujući i na nepravilnosti u radu preduzeća za odvoz otpada.
Nakon što je požar zahvatio mostarsku deponiju Uborak i gust dim prekrio dijelove grada, aktivisti i stručnjaci upozoravaju da građanima ne prijeti samo ozbiljno zagađenje zraka nego i rizik od eksplozije metana, tvrdeći da je riječ o katastrofi koja je mogla biti spriječena.
Omer Hujdur, zastupnik u Skupštini Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) i član Udruženja "Jer me se tiče" Mostar kaže da se u ovom gradu dešava ekološka katastrofa na koju su upozoravali ranije.
- Stanje se samo pogoršavalo iz godine u godinu, da bismo sada imali katastrofu svih katastrofa. Moralo se ovo desiti - kazao je za Detektor.
Prema njegovim riječima, brojni su građani ugroženi zdravstveno te vjeruje da će ova situacija trajati danima ili čak mjesecima.
- Stručnjaci upozoravaju da može doći do eksplozije metana, koji je lagerovan u deponiji, i koji bi izbrisao pola naselja. Tako da prijeti i ta opasnost, a o njoj se manje priča - kazao je Hujdur.
Hujdur je podsjetio da Inicijativa "Jer me se tiče" od 2019. godine traži da se sanira sama Deponija.
- Ni kvadratnog metra nisu sanirali, a ne da su razmišljali o izmještanju. Stalno upozoravamo da ne može deponija biti u naselju - dodao je Hujdur.
Problem prisutan godinama
Građani koji žive u blizini gradske deponije u Mostaru tražili su proteklih godina da se ovo odlagalište smeća zatvori ukazujući i na nepravilnosti u radu preduzeća za odvoz otpada.
Umjesto rješenja, gradske vlasti pokrenule su a onda povukle tužbu protiv aktivista.
Za to vrijeme pravosuđe je odlučilo odbaciti ili ignorisati prijave.
Tvrde da se radi o paljenju smeća
Prema Hujdurovim saznanjima, požar nije samoizazvan nego je riječ o paljenju smeća koje se lagerovalo godinu dana bez pokrivanja zemljom radi deponovanja.
Deponija koja je počela da gori danas u Mostaru brzo se proširila, a zbog gustog i crnog dima Grad Mostar je izdao upozorenje građanima da izbjegavaju boravak na otvorenom kao i da ne koriste otvorene vode.
- Požar zahvata specifične materijale u dubljim slojevima deponije, zbog čega je došlo do pogoršanja kvaliteta zraka na širem području grada, posebno u sjevernim naseljima - navodi se u objavi Grada.
Podsjećamo, ranije se saopćenjem oglasila i Eko Akcija, čiji aktivisti smatraju da se građani koji žive u blizini požarišta trebaju hitno evakuirati.