Zastupnik u Skupštini HNK i član Demokratske fronte upozorava na, kako tvrdi, nezakonito odlaganje otpada i dugogodišnje ignorisanje problema deponije Uborak,
Arman Zalihić, zastupnik u Skupštini Hercegovačko-neretvanskog kantona i delegat Doma naroda parlamenta entiteta F BiH, član Demokratske fronte, boravio je na deponiji Uborak u Mostaru, gdje je u objavi na društvenim mrežama iznio oštre kritike na račun gradske vlasti, navodeći da je riječ o, kako je opisao, ekološkoj katastrofi koja traje godinama.
Prema njegovim riječima, Uborak predstavlja „sliku i priliku mostarske vlasti“ koja, kako tvrdi, godinama ne rješava problem deponije i time ugrožava zdravlje građana.
Zalihić navodi da se već šest godina slušaju obećanja o planu prilagodbe, sanaciji i zatvaranju deponije, ali da u praksi, kako tvrdi, nije učinjeno gotovo ništa.
On optužuje gradske vlasti i za, kako je naveo, nezakonito odlaganje otpada bez potrebnih dozvola, te tvrdi da se otpad više ni ne prekriva adekvatno.
„Da ovdje ima i malo države, odgovorni bi već odavno bili procesuirani za sve što se radi na Uborku“, poručio je Zalihić, dodajući da se time, kako smatra, direktno ugrožava zdravlje građana, posebno djece.
U svojoj objavi on se osvrnuo i na zdravstvenu situaciju u Mostaru, navodeći da bi se mogla dovesti u vezu s ovim problemom, tvrdeći da grad ima „dvostruko više oboljelih od malignih oboljenja od prosjeka Federacije BiH“, iako, kako je istakao, nema tešku industriju ni velike zagađivače.