Donji dom rumunskog parlamenta automatski je proslijedio prijedlog zakona kojim se proglašava da bi Rumunija i susjedna Moldavija trebale postati jedinstvena suverena država te se poziva na pokretanje pregovora o ujedinjenju.
Prijedlog će sada razmatrati Senat, gornji dom i konačno zakonodavno tijelo koje donosi odluku. Zakon još nije usvojen.
Ideja o ponovnom ujedinjenju temelji se na zajedničkom jeziku, historiji i kulturi dviju država. Veći dio današnje Moldavije bio je dio Rumunije između dva svjetska rata, prije nego što ga je 1940. godine preuzeo Sovjetski Savez, a kasnije je postao Moldavska Sovjetska Socijalistička Republika.
Prijedlog zakona podnijela je parlamentarna grupa stranke S.O.S. România, krajnje desne rumunske nacionalističke stranke. U prijedlogu se navodi da parlament odlučuje o ujedinjenju Rumunije s Republikom Moldavijom te ovlašćuje vladu da odmah započne hitne pregovore s vlastima u Kišinjevu, glavnom gradu Moldavije.
Nacrt također predviđa da nakon usvajanja o tome budu obaviještene međunarodne organizacije i partneri, uključujući vladu Moldavije, Sjedinjene Američke Države, NATO, Ujedinjene nacije i Evropsku uniju.
Rumunska vlada je već dala negativno mišljenje o ovom prijedlogu. Navela je da je prioritet Rumunije podrška evropskom putu Moldavije te da parlament ne može naložiti pregovore ili potpisivanje međunarodnih sporazuma na način predviđen ovim prijedlogom.










