Pitanje očuvanja zamrznutih embriona i drugog biološkog materijala postalo je kritično nakon informacija da materijalu prijeti trajno uništenje usljed nedostatka tekućeg azota u spremištima.
Grupa pacijenata Northwestern Medical Centra održala je mirno protestno okupljanje ispred Federalnog ministarstva zdravstva u Sarajevu, zbog, kako navode, neprovođenja rješenja Općinskog suda u Sarajevu, kojim je naloženo osiguranje njihovog biološkog materijala. Iz ministarstva poručuju da su naložene mjere neprovodive, neutemeljene i protivne važećim propisima, te da ih ne mogu prihvatiti.
Crne odjevne kombinacije pacijenata zatvorene sarajevske klinike, simboličan su performans mogućeg “sahranjivanja” gotovo 500 embriona, potencijalnih živih bića, koji su taoci neprovođenja privremene mjere Opštinskog suda u Sarajevu.
Arnesa Zenunović, pacijentica zatvorene klinike:
“Teško je, jer je to nekome jedina šansa da ostvari pravo na roditeljstvo i, vjerovatno, ne postoji više mogućnost da se proizvedu te ćelije ponovo.”
Pitanje očuvanja zamrznutih embriona i drugog biološkog materijala postalo je kritično nakon informacija da materijalu prijeti trajno uništenje usljed nedostatka tekućeg azota u spremištima. Stoga je Opštinski sud u Sarajevu 18. juna, ministarstvu naložio privremenu mjeru osiguranja.
Tom mjerom, Federalnom ministarstvu zdravstva, naloženo je, između ostalog, neprekidno, stručno čuvanje materijala u propisanim krio uslovima, obezbjeđivanje propisanih količina tekućeg azota, imenovanje stručne osobe koja će vršiti potrebne radnje, s obzirom na to da je jedina osoba koja je čuvala embrione, federalni zdravstveni inspektor, otišao u penziju 19. juna, odnosno, dan nakon donošenja ovog sudskog rješenja.
Alma Kovačević, pacijentica zatvorene klinike:
“Prema našim neformalnim saznanjima, zadnje točenje azota je bilo 18. juna i upitno je jesu li oni danas živi. Ukoliko niko danas ne natoči azot u spremnike u kojima se nalaze naši biološki materijali biće upitno da li će 500 potencijalnih života opstati.”
Iz Ministarstva zdravstva FBiH navode da su mjere koje je sud odredio neprovodive, neutemeljene i protivne važećim propisima, te da bi postupanje van tih okvira moglo da povuče krivičnu odgovornost, što ne mogu da prihvate".
"Zakon o liječenju neplodnosti biomedicinski pomognutom oplodnjom jasno propisuje da nadzor nad primjenom i provođenjem Zakona, kao i nadzor nad stručnim radom, provode ovlaštene zdravstvene ustanove i federalni zdravstveni inspektori, a ne Federalno ministarstvo zdravstva."
Alma Kovačević, pacijentica zatvorene klinike:
“Mi ćemo uraditi sve što nam zakon dozvoljava. Ukoliko ministarstvo hitno ne spasi naše embrione, obratićemo se zakonskoj instanci koja je donijela rješenje, tražiti urgenciju u njihovom postupanju jer sudsko rješenje bez izvršenja samo po sebi ne predstavlja ništa.”
Fatima Gavrankapetanović, specijalista ginekologije.
“Ja sam već dugo u kontaktu s ovim pacijentima, znam njihove strašne sudbine, veliki broj njih. Ovo je, ustvari, zadnja šansa da postanu roditelji. Ima mnogo onkoloških pacijenata, onih koji boluju od autoimune bolesti, pacijenata koji su na kraju reproduktivne dobi zaledile svoj biološki materijal, pod uslovom da nekad kasnije postanu majke.”
Zbog dugog perioda tišine i izostajanja transparentnosti, Transparency international BiH je tužio Federalno ministarstvo zdravstva zbog uskraćivanja informacija o sudbini embriona i reproduktivnog materijala.
Damjan Ožegović, Transparency International BiH:
“Imamo jedno ćutanje svih relevantih institucija, osim Opštinskog suda u Sarajevu i Federalne uprave za inspekcijske poslove, koja nekako više da aktivistički djeluje iz dobre volje, budući da su im ruke vezane jer u mnogim tim administrativnim postupcima i da nemaju stručnost koju bi, trebalo da pokaže, prije svega, Ministarstvo zdravlja FBiH, odnosno, da pomogne Federalnoj upravi za inspekcijske poslove i drugim nadležnim organima, kako bi se ova situacija što prije riješila.”
Iz ministarstva podsjećaju i da klinika „Northwestern Medical Center“ Sarajevo nema niti je ikada imala njihovu verifikaciju za provođenje postupaka biomedicinski pomognute oplodnje. Podsjećamo, sporna grupacija je krajem prošle godine preuzela vlasništvo nad sarajevskom poliklinikom New Life, koja je ranije bila u središtu afera i pritužbi pacijenata zbog naglog zatvaranja i uskraćenih informacija o sačuvanim embrionima.