Bošnjaci mogu progutati svašta. I pokazali su to nebrojeno puta. Nepismenog predsjednika niti mogu, a pogotovo ne trebaju.
Piše: Sead Numanović
"Upozorio je da kontinuirani napadi vlasti entiteta Republika Srpska na instituciju visokog predstavnika, kao i na nezavisnost, suverenitet, teritorijalni integritet i ustavni poredak Bosne i Hercegovine, predstavljaju ozbiljnu prijetnju miru i sigurnosti, te nose rizik šire destabilizacije regije".
Piše ovo u zvaničnom saopćenju iz kabineta predsjedavajućeg, inače Bošnjaka, Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denisa Bećirovića.
Ovaj dio saopćenja izvađen je iz objave koja je emitirana 24. juna ove godine.
Ona se odnosi na službenu posjetu predsjedavajućeg kolektivnog šefa države Berlinu.
Saopćenje je, kao i sva druga, urađeno šablonski. Otaljava se!
Ponavljaju se kojekakve konstatacije, ubaci (polu)rečenica, obnove konstatacije s promijenjenim subjektima.
I "pljusne" "entitet Republika Srpska".
E tu mi dođi!
Da li Bećirović, na primjer, piše "Tuzlanski Kanton".
Vjerovatno ne piše.
Ali piše "Republika Srpska".
"Administrativne jedinice poput Brčko distrikt, Republika srpska, Sarajevski kanton, Vrhbosanska nadbiskupija i slično, pišu se u bosanskom jeziku kako je i naznačeno", upozorio je Institut za jezik Univerziteta u Sarajevu.
Odsjek za bosanski srpski i hrvatski jezik Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu bio je još jasniji.
Oni su po ko zna koji put snažno naglasili da se samo nazivi država mogu pisati velikim početnim slovima. Administrativne jedinice u njima pišu se samo prvim velikim slovom.
"Kako Republika srpska, i Brčko distrikt Bosne i Hercegovine nesumnjivo pripadaju navedenoj kategoriji administrativno-upravnih i teritorijalnih jedinica u sastavu države Bosne i Hercegovine, to se na njih normalno primjenjuje gornje pravilo, što znači da samo prvi član naziva tih jedinica treba pisati velikim početnim slovom, a od ostalih članova samo one koji su pod sebi vlastita imena", navodi se.
Bećirović je doktor nauka!
A nepismen!?
Ili nešto drugo?!
Ako najistaknutiji politički predstavnik bošnjačkog naroda ne zna vlastiti jezik i njegove makar osnovne elemente pravopisa, kako zna šta piše i priča!?
Jer, u istom saopćenju, kao i svim prethodnim, on insistira na gramatički pogrešnoj kovanici "Zapadni Balkan".
Ali, tu nepismenost mu i možemo halaliti.
Ovu kojom Rs tretira kao državu mu ne smijemo dopustiti! A ni halaliti!
Navika, neupućenost, nemar... nisu izgovori.
Jer, on govori u naše ime.
A za nas, Rs nije država.
Ako za njega jeste, a pisanjem uporno ponavlja taj stav, onda se moramo razići.
Istina, nije on jedini.
Ali je izabrao da bude najistaknutiji!
I hoće još jedan mandat. I sve radi, i o našem trošku, da ga dobije! Ako birači tako hoće, neka ga dobije!
Ali nekog osnovnog reda i bar minimalnog dostojanstva mora biti.
I bošnjačkom članu Predsjedništva BiH pripala je obaveza da to radi. On je taj koji mora demonstrirati poštivanje principa bosanskog jezika. I od njega mora krenuti dosljedno poštivanje tog principa i kada je Republika srpska u pitanju!
Valjda onda i - na primjer - propagandistički Klix prihvati standarde bosanskog jezika. A isti su i za srpski i hrvatski. Jer i Klix piše Tuzlanski kanton, Dubrovačko-neretvanska županija, Raški okrug... Ali insistira na "Republici Srpskoj"!
Bošnjaci mogu progutati svašta. I pokazali su to nebrojeno puta.
Nepismenog predsjednika države niti mogu, a pogotovo ne trebaju.
Možda će se Bećirović i naljutiti. Ko sam ja da mu solim pamet?!
Odmah da mu kažem da me ni on ni njegova pamet ne zanimaju!
Zanima me onaj koji je u moje ime na vrhovnoj poziciji države.
Ako taj ne zna, ne umije ili neće poštivati barem jezik i pravopis svog naroda, moj predstavnik nije niti može biti! U konačnici, htio ili ne, to je i njegov jezik. I, ponavljam, DOKTOR JE NAUKA!
Dobro, čovjek se uči dok je živ.
Eto, neka dr. Bećirović provjeri pravopis (uključiv i 'prokleti' "Zapadni Balkan"), naučit će nešto. I neka poduči svoje saradnike. Ne treba ih samo gurati i namještati im nezaslužene državne pozicije! (Uvjeren sam da je ova njegova kandidatkinja za Ustavni sud Bosne i Hercegovine i pismenija od njega! Barem trenutno!)
A njegov izbor između jezika i pravopisa ili nečega drugog će (mi) biti (dodatni) indikator!
I, da budem otvoren do kraja, da nisam upozorio njegov kabinet već ranije na ovaj 'propust', ovaj tekst ne bih ni pisao.
Pošto sam upozorio, imam još veće pravo da ga naružim!